AKTIVITY - ZŠ PUGAČEVOVA, HUMENNÉ

Prejsť na obsah

AKTIVITY

Bubnovačka 2024 - Ticho deti pred násilím neochráni!
 
19. 11. 2024 sa žiaci celej ZŠ Pugačevova Humenné zišli na školskom dvore, aby poukázali na to, že násilie nie je možné prehliadať. Nemá byť súčasťou žiadneho života. Každé dieťa má právo na detstvo bez fyzického i psychického týrania, bez šikanovania.
Našu školu navštívila v tento deň aj Mgr. Jana Buričová - koordinátorka ochrany detí pred násilím z ÚPSVaR Humenné. Pre žiakov 6. ročníka si pripravila zaujímavé informácie o šikanovaní a kyberšikanovaní. Spoločne sa rozprávali o Národnej linke na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K, o pocitoch i o konkrétnych situáciách, ktoré sa už stali a niektorým ľudom zmenili negatívne život.
So žiakmi 7. ročníka sa stretol PhDr. Mário Bartko z Ministerstva vnútra SR, odbor prevencia kriminality a rozoberali dôležitosť dodržiavania zásad používania sociálnych sietí a zverejňovania údajov.
Pre žiakov 2. ročníka si aktivity pripravila aj bibliografka Vihorlatskej knižnice Mgr. Zuzana Švecová. Spoločne sa začítali do knihy Kozmo a jeho dobrodružstvá, ktorá je veľkou pomôckou, ako už aj s malými deťmi rozprávať o dôležitých témach ako je ponižovanie, šikana, agresivita či odmietanie niektorých detí. Krátke príbehy z tejto knihy im poslúžili na ďalšie tvorivé činnosti. Kreslili totiž kozmonauta, samozrejme každého inou farbičkou, aby tak poukázali na to, že hoci sme rôzni, máme sa stále rešpektovať a nevyužívať násilie na presadenie svojich názorov.
Mgr. Zdenka Čurlejová – školská psychologička - spoločne so žiakmi na 1. stupni vytvárala záchrannú sieť z ľudí, ktorým môžu veriť a ktorých môžu požiadať o pomoc, keď to potrebujú. Žiakom sa snažila zdôrazniť, že ak sa im deje čokoľvek nepríjemné, nemali by v tom ostávať sami. Na 2. stupni riešili žiaci prezentované problémové situácie a pomocou ponúknutých možností hľadali čo najvhodnejšie riešenia. Rozvíjali stratégie, ktoré im môžu pomôcť, ak sú vystavení rôznym záťažovým situáciám.
Žiaci 8.A na hodine slovenského jazyka a literatúry pracovali v skupinách. Ich úlohou bolo vyjadriť, aké detstvo by mali deti prežívať, čo by malo byť každodennou súčasťou ich života, ale vyjadrili sa aj k negatívnym veciam, ktoré by deti nemali zažívať. Ďalší žiaci pracovali s videom - negatívne emócie o násilí vyvážili pozitívnymi. Prostredníctvom aplikácie Kahoot si priblížili Dohovor o právach dieťaťa. K príbehom žiaci tvorili Ódy na detskú radosť či Ódy proti detskému násiliu.
Na hodine angličtiny si žiaci siedmeho ročníka v rámci skupinovej aktivity osvojili základné práva detí. Zamerali sa na to, ako tieto práva chránia ich slobodu, bezpečnosť a rovnosť. Boli to zábavné a poučné chvíle, ktoré im pomohli lepšie porozumieť dôležitosti ochrany práv detí na celom svete. Žiaci 9.B zase diskutovali na hodinách anglického jazyka na tému „BULLYING“ a vo dvojiciach vypracovávali pracovné listy.
Rovnako i hodiny informatiky či občianskej náuky sa niesli v duchu BUBNOVAČKY. Žiaci diskutovali, tvorili päťveršové básne zamerané na pozitíva, ktoré so sebou život prináša i rôzne animácie v aplikácii LogoMotion.
ĎAKUJEME všetkým za aktívnu účasť na tomto zaujímavom podujatí. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text: Mgr. Silvia Brzychcyová
Foto: učitelia ZŠ Pugačevova
Pugačevský deň vedy a techniky
 
V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa aj na našej „Pugačevke“ už tradične uskutočnil 15. novembra 2024 Pugačevský deň vedy a techniky.
Od rána prichádzali žiaci so svojimi pedagógmi do telocvične. Žiaci si pre svojich mladších spolužiakov pripravili zaujímavé, rôznorodé aktivity spojené so skúmaním zákonitostí fyziky, matematiky, informatiky, techniky, biológie a chémie. Starší žiaci pod pedagogickým vedením predvádzali chemické a fyzikálne experimenty, ktoré si mladší spolužiaci mohli aj vyskúšať a riadeným bádaním sa dopracovať k zaujímavým poznatkom. Návštevníkov podujatia ďalej čakali rôzne matematické hlavolamy, hry, stavebnice, výrobky z technickej dielne, biologické prírodniny, programovateľné LEGO stavebnice, edukačné aplikácie.
Medzi dnešnými bádateľmi boli aj žiaci z humenských materských škôl. So zatajeným dychom sledovali „kúzla“ pri jednotlivých pokusoch a následne sa aktívne zapájali do pripravených aktivít. Veríme, že sa s niektorými stretneme v prvom ročníku v budúcom školskom roku.
Sme radi, že aj tentokrát sa nám podarilo naplniť nosnú myšlienku akcie - spopularizovať prírodovedné vzdelávanie medzi žiakmi, a že žiaci odchádzali spokojní a naplnení novými vedomosťami. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Vyučujúce prírodovedných a technických predmetov, 15.11.2024
Pugačevský deň vedy a techniky
Zdravie vs. obezita
 
„Chceme, aby naši žiaci žili zdravo. Učíme ich zdravo žiť!“  
„Chceme, aby sa zdravý životný štýl stal súčasťou ich každodenného života. Učíme ich vnímať zdravý životný štýl!“
Práve toto bol dôvod, prečo naši štvrtáci besedovali s p. Lobobou z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Učíme žiakov prehodnotiť starostlivosť o vlastné zdravie, poznávať dôležité živiny pre pre ich správny vývoj, poznávať pravidlá vyváženej stravy, potravinovú pyramídu a predchádzať chorobám v spojení s obezitou.
 
Text: Mgr. I. Šepeľová, 15.11.2024
Foto: Mgr. B. Babinová, Mgr. E. Polláková
Otvorené hodiny v 2.C
 
Do zákulisia práce svojich detí dnes mali možnosť nahliadnuť rodičia 2.C, ktorí sa zúčastnili otvorenej hodiny slovenského jazyka a matematiky.
Mali možnosť vidieť ako pracujú ich deti. Rada by som sa poďakovala rodičom, že si našli priestor a prišli podporiť svoje deti.
 
Text a video: Mgr. Martina Fedorová, 12.11.2024
Otvorené hodiny v 2.C
Na flámskych poliach v 5.B: Vojna, poézia a maky
 
V pondelok 11. novembra sme sa v 5.B triede preniesli do histórie a spoločne sme sa zamysleli nad posolstvom Dňa vojnových veteránov, ktoré so sebou nesie symbol vlčieho maku. Hodina začala výrobou vlčích makov. Každý mak si po dokončení žiaci pripli na oblečenie ako znak úcty a spomienky na tých, ktorí trpeli a obetovali svoje životy v prvej svetovej vojne.
Počas aktivity sme sa rozprávali aj o pôvode symbolu vlčieho maku, ktorý sa spája s básňou „Na flámskych poliach“ od Johna McCraea. Žiaci sa dozvedeli, ako autor básne čerpal inšpiráciu priamo z bojísk, kde rástli vlčie maky na hroboch padlých vojakov. Bolo to emotívne a obohacujúce, pretože sme si vysvetlili, prečo sa vlčí mak stal symbolom pamiatky a mieru.
Téma nás priviedla k hlbokému pochopeniu hrôz a nezmyselnosti vojny a k stotožneniu sa s výrokom Antoina de Saint-Exupéryho: „Vojna nie je dobrodružstvo. Vojna je choroba. Je ako týfus.“
 
Text a foto: Mgr. Miroslava Andrejčíková, 11.11.2024
Jeseň života
 
S druhákmi sme si hravým spôsobom vysvetlili, čo je to úcta k starším. Žiaci spolupracovali v skupinách. Každá skupina dostala obálku, v ktorej bol ukrytý obrázok, znázorňujúci pomoc starým rodičom. Úlohou žiakov bolo vlastnými slovami opísať obrázky. Spoločne sme sa potom porozprávali o vďake za ich prácu a starostlivosť, ktorú nám starí rodičia odovzdali. Nakoniec si žiaci na malé srdiečka napísali, čo si na nich najviac vážia. Srdiečka si žiaci priviazali na veľký pozdrav motúzikmi, ktoré sú symbolom silného vzájomného puta medzi nimi a starými rodičmi.
 
Text a foto: Zuzana Francúzová, 18.10.2024
Jesenný turnaj - McDonald Cup
 
Posledný deň pred prázdninami sa naši šikovní žiaci 3. a 4. ročníka zúčastnili obvodného kola McDonald Cupu. Medzi jednotlivými zápasmi mali jedinečnú príležitosť zatrénovať si s Humenským Á-čkom! Naši mladí reprezentanti: Vratko Babjak, Rebeka Dudičová, Oliver Kočiš, Damián Krajník, Tomáš Mydlo, Theo Ohorčák, Eliška Petrovčinová, Matej Rada, Samuel Timuľak tak mohli načerpať cenné skúsenosti a inšpiráciu priamo od profesionálov.
 
Text a foto: Mgr. T. Savkanič, 30.10.2024
Blok po bloku až do cieľa
 
V rámci Európskeho týždňa programovania sa žiaci našej školy zapojili do aktivity, ktorá im priblížila základy blokového programovania. Blokové programovanie je jednoduchá, intuitívna metóda, ktorá umožňuje aj mladším žiakom zrozumiteľne vytvárať základné programy a algoritmy. Žiaci sa učili pracovať s farebnými blokmi kódu, ktoré je potrebné logicky spájať, aby vytvorili funkčný program. Počas týždňa si osvojili základné príkazy ako pohyb, podmienky a cykly, ktoré využili na prechod svetom Minecraftu. Cieľom bolo rozvíjať ich logické a kritické myslenie, ako aj schopnosť riešiť problémy. Učitelia im poskytli odborné vedenie, vďaka ktorému sa deti s technológiou cítili sebavedome a motivovane. Týždeň programovania bol hodnotený ako veľmi úspešný, s pozitívnymi ohlasmi zo strany žiakov. Blokové programovanie sa tak ukázalo ako efektívny a zábavný spôsob, ako deťom priblížiť základné princípy programovania. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. J. Andrejčík, 29.10.2024
Ohňostroj pre deduška
Projektový deň v III.A bol venovaný  našim starkým. Žiaci na hodine čítania pracovali s textom Ohňostroj pre deduška. Do helikoptéry napísali svoje priania pre starých rodičov, uložili rozstrihaný recept na bublaninu. Do lupeňov kvetov vpísali, aký darček pre deduška by vymysleli oni. Na VLA pomocou svetových strán pomohli Andrejovi nájsť cestu k deduškovi, ktorý býval vysoko v horách. Na MAT vypočítali koľko príborov, pohárov ,tanierov potrebujeme na takú rodinnú oslavu a  VYV nakreslili hlavné a vedľajšie postavy a nakoniec si pripravili pre starých rodičov malé pohostenie: chlebíčky a bublaninu. Celý tento deň sme zavŕšili spoločne so starými rodičmi, pre ktorých sme si pripravili milé prekvapenie.
Text a foto: Mgr. Babinová, Mgr. Halecká, 29.30.2024
Jeden príbeh mení príbehy mnohých...
 
Dňa 28.10.2024 sa žiaci našej Pugačevky zapojili do 20. ročníka celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Počas dňa sme formou rovesníckeho vyučovania zažívali rozprávkové dobrodružstvá, riešili knižné šifry, vnášali do príbehov nové postavy, vytvárali nové svety a rozprávkovú mapu Knihuľkova. Mladší žiaci pracovali s príbehom Ohňostroj pre deduška, upiekli mu chutnú bublaninu či písali priania do rozprávkovej helikoptéry. Do rozprávky Opice z našej police deti vniesli nový príbeh, v ktorom museli použiť vybrané slová po B. Vznikol aj nový príbeh o Ježkovi Jožkovi a dokonca samotný Ježko. Novou ozdobou nášho Knihuľkova budú nové záložky k rozprávkam Smelý zajko v Afrike či Budkáčik a Dubkáčik. Rozprávkový deň sme si užili a Strom nekonečných dobrodružstiev sa rozšíril o ďalšie krásne zážitky. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa stali súčasťou tohto rozprávkového dňa. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text a foto: školská knižnica Knihuľkovo, 29.10.2024
Tematické vyučovanie
 
Žiaci 2.C dnes zažili tematické vyučovanie ,kde sme obsahovo prepojili hodiny slovenského jazyka, matematiky, prvouky a čítania.
Z pripravených materiálov nám v závere vyučovania vznikla milá knižka.

Text a video: Mgr. Martina Fedorová, 29.10.2024
Tematické vyučovanie
Našim starkým z lásky 3.A
 
Text a video: Mgr. Beáta Babinová, Mgr. Antónia Halecká, 28.10.2024
Našim starkým z lásky 3.A
Turistika so starými rodičmi
 
Žiaci 2.C dnes zažili milé a najmä aktívne popoludnie so svojimi starými rodičmi. Vybrali sa s nimi na takmer 3 hodinovú turistiku na Hubkovú.
Ďakujeme starým rodičom aj rodičom, ktorí dnes s nami zažili krásny jesenný deň v prírode.
 
Mgr. Martina Fedorová, Iveta Kakošová. 28.10.2024
Turistika so starými rodičmi
Pasovačka 1.A<br />
Pasovačka 1B<br />
Aby sme sa v triede cítili lepšie
 
Vďaka Národnému projektu: „Spoločne za detstvo bez násilia pre všetky deti“, mali žiaci tretích ročníkov možnosť porozprávať sa s koordinátorkou ochrany detí pred násilím územný obvod Humenné Mgr. Buričovou a psychologičkou referátu poradensko-psychologických služieb UPSVaR v Humennom Mgr. Kostárovou o šikane, kyberšikane, o tom aké rôzne nástrahy na nich čakajú na rôznych sociálnych sieťach.  Je to práve anonymita agresorov , ktorí používajú falošné kontá, pseudonymy a rôzne prezývky je pre deti veľmi nebezpečná.
 
Text a foto: tr. uč. 3. ročníka, 24.10.2024
Kroniky a pramene: Čitateľská gramotnosť v službách dejepisu v 5.B
 
V 5.B triede sa dnes žiaci v rámci dvoch vyučovacích hodín zapojili do zaujímavej aktivity, ktorá rozvíjala nielen ich historické znalosti, ale aj čitateľskú gramotnosť. Počas miniblokového vyučovania sa venovali poznávaniu a triedeniu historických prameňov. Takáto praktická úloha im umožnila kriticky premýšľať o tom, ako sa história zaznamenáva a interpretuje.
Jednou z kľúčových úloh bola práca so školskou kronikou. Žiaci mali možnosť nahliadnuť do starších zápisov, prečítať si a spoločne diskutovať o tom, ako vyzerali školy a ako sa učilo v minulosti. Prostredníctvom tejto aktivity si osvojili zručnosti v čítaní s porozumením a zároveň sa stali aktívnymi tvorcami školských dejín, keď v závere hodiny každý vytvoril jeden zápis do školskej kroniky, ktorú si budeme spoločne v našej triede ďalej dopĺňať. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Miroslava Andrejčíková, 24.10.2024
Púpavienka pre starkých
 
Tam kde sa rozdáva radosť, úsmevy a tí skôr narodení sa vracajú v spomienkach do mladých čias, tam nesmie chýbať naša Púpavienka. I dnes svojim vystúpením rozveselili členov Slovenského zväzu telesne postihnutých. Túto výbornú spoluprácu už udržiavame zopár rokov a zakaždým je najväčšou odmenou pre našich účinkujúcich okrem potlesku a slov uznania aj dobrý pocit z toho, že niekomu urobili deň krajším.
 
Text a foto: Vedúce DFS Púpavienka, 23.10.2024
Štátne divadlo v Košiciach – žiaci 8. a 9. ročníka

Dňa 22.10.22024 sme sa elegantne obliekli a vybrali sa autobusom do Štátneho divadla v Košiciach. Naše srdcia si v tomto školskom roku získala činoherná komédia Pygmalion. Veď posúďte sami:
Kvetinárka z ulice kvety predáva,
počas toho režiséra Henryho spoznala.
Ten ju naučí ako byť dámou,
ako byť vo vyjadrovaní pánom.
Zo začiatku ťažké to bolo.
Po čase dlhom sa ako dáma chovať naučila,
každého naokolo očarila.
No nepokračovalo to ružovo.
Hoci to už zvládla,
ľútosť ju ovládla.
Nebola šťastná tam, kde je,
preto sa do sveta sama vyberie.
Henryho mama a Freddy jej pomohli,
no bez odpustenia by sa ďalej nepohli.
Eliza Henrymu ukázala,
že učiť na konzervatóriu je prichystaná.
Henry pochopil konečne,
že to, čo ju naučil, je večné.
 
Text: Aneta Smolková (9.A)
Foto: Mgr. Holpová, Mgr. Ševecová Kerlíková, 23.10.2024
Šikovné ručičky - Ako sme cvičili grafomotoriku

Svoje šikovné ručičky si precvičili žiaci z 1.A triedy pri grafomotorických cvičeniach. Obkresľovali geometrické tvary - kruhy a štvorce rôznofarebnými fixkami, až spoločne vytvorili veľký farebný obraz.

Text a foto: R. Zembová, 23.10.2024
Exkurzia vo Vihorlatskej hvezdárni v Humennom
 
Neznáme diaľky nás oddávna lákali, prebúdzali v nás fantáziu a predstavivosť.  Nehovoriac o vesmíre, ktorý je pre nás taký tajomný. Množstvo otázok ohľadom vesmíru, hviezd, planét mali aj žiaci 4.A a 4.B. triedy, ktorí sa dnes zúčastnili exkurzie vo Vihorlatskej hvezdárni v Humennom. Žiaci mali možnosť pozorovať zákutia  oblohy, ktoré sú voľnému oku bežne skryté a bez potrebnej techniky ich neuvidíte. Vďaka dobrému počasiu a jasnej oblohe tak pozorovali nie len Mesiac, ale aj našu najbližšiu a najjasnejšiu hviezdu Slnko. Z vydarenej exkurzie si žiaci odniesli množstvo zodpovedaných otázok a krásny zážitok.
 
Text: Mgr. Mária Čorná, Mgr.  Irena Topoľančinová, 22.10.2024
Foto: Mgr. Eva Polláková
PROJEKT „Tréneri v škole“

Pugačevkári si takto užívajú radosť z pohybu a pestrú pohybovú činnosť.
Tréner Juraj pripravuje pre žiakov bohatý športový program zameraný na skvalitnenie a zatraktívnenie hodín Telesnej a športovej výchovy na 1. stupni ZŠ.  Vedie žiakov k láske k športu. Ďakujeme!
 
Text: Mgr. M. Stočková, 21.10.2024
PROJEKT „Tréneri v škole“<br />
Deň jablka v 3.A

 
Foto: Mgr. B. Babinová. 21.10.2024
Detské dopravné ihrisko Sobrance
 
Dňa 16.10.2024 žiaci 6.B navštívili detské dopravné ihrisko v Sobranciach, ktoré je vybavené dopravnými značkami, križovatkami so svetelnou signalizáciou, kruhovým objazdom či železničným priecestím.
1.časť bola teoretická – žiaci sa vžili do úlohy účastníkov dopravy, oboznámili sa s rôznymi dopravnými situáciami, osvojili si dopravné značky. Následne využili svoje vedomosti prakticky. Vyskúšali si jazdu na štvorkolkách, prejazd križovatkou so svetelným signalizačným zariadením, zvládli kruhový objazd aj rôzne druhy križovatiek.
Žiaci sa naučili, že na cestách sa musia správať zodpovedne a ohľaduplne voči sebe aj ostatným.
 
Text a foto: Ing. M. Šestáková. 20.10.2024
Ako byť misionárom
 
Pri príležitosti Svetového dňa misií sa aj naši žiaci zapojili do tejto ušľachtilej aktivity. Jej cieľom bolo motivovať a naučiť Pugačevkárov pomáhať iným deťom. Malí misionári sa učili o chudobných štátoch Afriky, ktoré sú odkázané na našu pomoc. Spoznali sv. Terezku Ježiškovu, ktorá má symbol ruže a do jej lupeňov písali dobré skutky, o ktoré sa budú usilovať. Aj v tomto školskom roku sme zakúpili chutné misijné čokoládky. Posolstvo aktivity Milión detí sa modlí ruženec bolo jednoznačné. Modlili sme sa za všetky deti sveta a našich rodičov. A tak sme sa stali misionármi aj my. Lebo nie je nič krajšie, ako vyčariť úsmev tým, na ktorých nám záleží.
 
Text a foto: Mgr. Babinová, Mgr. Holpová, Mgr. Hrubovská, 18.10.2024
Milión detí sa modlí ruženec
 
Pri príležitosti dňa iniciatívy Milión detí sa modlí ruženec sa aj žiaci zo Základnej školy na Pugačevovej ulici v Humennom zapojili do tejto výzvy a spoločnou modlitbou podporili celosvetové modlitbové spoločenstvo 18. októbra 2024.
 
Text a foto: ZŠ Pugačevova, 18.10.2024
Exkurzia v Prešove
 
Stredu 16. októbra nestrávili žiaci 8.A a 8.C v školských laviciach. So svojimi triednymi učiteľkami absolvovali exkurziu na troch zaujímavých miestach v Prešove. Ich prvou zastávkou bola výrobňa hostií, kde ich privítali rehoľné sestry. Žiaci sa oboznámili s celým procesom výroby hostií - od prípravy cesta, cez pečenie, vlhčenie, vykrajovanie, triedenie až po expedíciu. Potom ich kroky pokračovali ku Katedrále sv. Mikuláša. Nechýbala ani krátka zástavka v nákupnom centre, kde si doplnili energiu v podobe malého občerstvenia.
Ďalším cieľom bolo Múzeum Solivar. Táto národná kultúrna pamiatka patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Žiaci absolvovali prehliadku komplexu technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky. Tieto budovy pochádzajú zo 17. storočia.
Všetci si domov odniesli nové poznatky a zaujímavé skúsenosti. Samozrejmosťou boli i suveníry v podobe kúpeľnej soli či magnetky.
Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. V. Megelová, Mgr. E. Ontkocová, 18.10.2024
Zdravý životný štýl
 
Prečo je dôležité zdravo sa stravovať, športovať i dodržiavať správny spánkový režim, si dnes pripomenuli tretiaci na besede s pani Lobovou z RÚVZ v Humennom. Ďakujeme za veľmi vzácne  a prínosné informácie a tešíme sa na ďalšie stretnutie plné užitočných rád.
 
Text a foto: triedne učiteľky 3. ročníka, 17.10.2024
2024-10-17 Zdravý životný štýl<br />
Pasovanie prvákov 1.C triedy
 
Opäť je tu jeseň nového školského roka a k októbru už neodmysliteľne patrí aj pasovanie našich nových prvákov do Rady školákov.
V 1.C triede sa táto milá slávnosť uskutočnila 15. októbra. Za množstvo básničiek a piesní, ktoré sa naši prváci za pár týždňov v škole naučili zožali obrovský potlesk. Tohto milého podujatia sa zúčastnil aj pán riaditeľ Mgr. Vachula a pani zástupkyňa Mgr. Hurková, ktorí prvákov slávnostne pasovali do cechu školákov a rozdali im certifikáty pravého školáka za statočnosť, šikovnosť a múdrosť a drobné darčeky. Na oplátku museli žiaci zložiť slávnostný sľub, ktorým sa zaviazali, že sa budú správať  tak, aby robili radosť nielen triednym učiteľkám a vychovávateľkám ale hlavne svojim rodičom.
Našim milým prváčikom prajeme veľa chuti do učenia a veľa školských ale aj mimoškolských úspechov.
 
Text: Mgr. Erika Lukáčová. 17.10.2024
Foto: Mgr. Zuzana Krasnay
Beseda s policajtkou – šikana a kyberšikana
 
Dňa 15.10.2024 navštívila našich tretiakov členka policajného zboru por. Katarína Harvaníková, ktorá sa so žiakmi rozprávala na tému šikana  a kyberšikana. V rámci tejto preventívnej aktivity sa žiaci 3.ročníkov dozvedeli, čo je to šikana, ako postupovať, keď majú  podozrenie na šikanu a aké následky môže mať ich správanie  a konanie voči spolužiakom.
 
Text a foto: triedne učiteľky 3. ročníkov, 15.10.2024
Ako sa nám darí...
 
Nahliadnuť ako pracujú žiaci 2.C počas vyučovania a rovnako v školskom klube detí si môžete pozrieť v nasledujúcich videách.
 
Text a video: Mgr. Martina Fedorová, Iveta Kakošová, 13.10.2024
2024-10-12 Ako sa nam dari 2
2024-10-12 Ako sa nam dari 1
Dopravná výchova v praxi

Dňa 10. 10. 2024 žiaci 6.A a 7.C navštívili Detské dopravné ihrisko v Sobranciach, ktoré je vybavené dopravnými značkami, križovatkou so svetelnou signalizáciou, kruhovým objazdom, jednosmernou cestou či parkoviskom. Najprv žiaci spoločne získali teoretické vedomosti o základných pravidlách cestnej premávky, ktoré následne aplikovali na štvorkolesových vozidlách priamo v teréne. Všetci žiaci si vyskúšali simulátor prevrátenia vozidla, bezpečne pripútaní na vlastnej koži zažili, aké je byť v aute, ktoré sa prevráti. Zážitkovou formou  žiaci zistili, že sa musia na cestách správať zodpovedne voči sebe aj ostatným, pretože každý jeden život človeka je dôležitý. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Brzychcyová, Mgr. Šubertová, 10.10.2024
Jesenný maratón športu

Streda 2. októbra začala na Základnej škole na Pugačevovej ulici v Humennom netradične - diskusiou a teoretickou prípravou k celodennému programu, ktorý bol plný fyzickej aktivity. Dostal preto aj príznačný názov Jesenný maratón športu.
Medzi aktivity prebiehajúce na školskom dvore patrili skákanie na švihadle, hod ťažkou loptou, skok triedy, vybíjaná, prehadzovaná, prekážkový beh a streľba na kôš.
Ďalšie aktivity - rozcvička, zrýchlené presuny, behy a podobne boli realizované v intraviláne mesta Humenné.
Zmyslom aktivít bolo pozitívnym príkladom motivovať mládež k aktívnemu pohybu a budovaniu vzťahu k rôznym druhom športu. Vyžaduje si to dávku nadšenia, no najmä vytrvalosť, preto budeme v podobných aktivitách pokračovať aj naďalej. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text: Mgr. J. Andrejčík, 5.10.2024
Foto a video: ZŠ Pugačevova
2024-10-02 Jesenný maratón športu
Kimovka
 
So štvrtákmi sme zábavným spôsobom precvičili našu pozornosť a pamäť. Žiaci sa rozdelili do dvoch skupín. Na lavici  mali slová ktoré pomenúvali činnosti ako, skákať , otočiť sa atď. Úlohou žiakov bolo vymyslieť zábavný príbeh, pričom do dejovej postupnosti zakomponovali päť slov z výberu. Nakoniec jeden prečítal celý príbeh. Žiaci po jednom prechádzali cestou a znázorňovali činnosti pri číslach na stoličkách, ktoré predstavovali dejovú postupnosť napísaného príbehu. Žiaci zhodnotili aktivitu ako zábavnú, ktorú si radi ešte zopakujú.
 
Text a fotky: Adriana Sivá DiS, 30.9.2024
Európsky deň jazykov na Pugačevke
 
Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorý sa každý rok oslavuje 26. septembra, sme sa snažili rôznymi aktivitami poukázať na jazykovú rozmanitosť. Tá je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva Európy.
Žiaci 1. stupňa vytvárali srdiečka s pozdravom v cudzom jazyku, kreslili vlajky európskych krajín a následne vytvorili spoločne reťaz, ktorá symbolizovala jednotu a rovnosť národov.
Našu školu navštívila medzinárodná delegácia zástupcov európskych krajín. Tú tvorili naši žiaci 8. a 9. ročníka. Predstavovali zástupcov európskych štátov – Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Španielska, Portugalska, Grécka, Poľska, Maďarska, Bulharska a Poľska. Prispôsobení kultúre krajiny, ktorú zastupovali, sa ukázali žiakom v triedach nižších ročníkov. Žiakom sa predstavili v jazyku krajiny, ktorú zastupovali. Tí sa pokúsili danú krajinu identifikovať a uhádnuť. Naši najmenší boli veľmi šikovní a dokonca poznali i hlavné mestá daných krajín.
Žiaci šiesteho a siedmeho ročníka si vyhotovili „European language dictionary“ základnej slovnej zásoby siedmich európskych jazykov. Pri skupinovej práci zistili, že niektoré slová majú podobný slovotvorný základ. Ďalší žiaci na hodine nemeckého jazyka „hádali“ európske jazyky, ktoré zazneli pri komentovaní futbalových zápasov.
Vskutku netradičnú oslavu Európskeho dňa jazykov zažili žiaci deviateho ročníka v sprievode svojich angličtinárok. Zamestnanci Amerického centra v Košiciach si pre našich najstarších žiakov pripravili rôznorodé aktivity. Po príchode do priestorov Štátnej vedeckej knižnice boli žiaci rozdelení do skupín. Každá skupina zložila 3D puzzle významných pamiatok z rôznych kútov USA, následne si na internete vyhľadali informácie o daných pamiatkach a v anglickom jazyku ich prezentovali ostatným spolužiakom. Žiaci sa dozvedeli množstvo zaujímavých faktov a zároveň si precvičili rozprávanie v anglickom jazyku. Výbornú zábavu deviataci zažili vďaka autonómnym headsetom na virtuálnu realitu Meta Quest 2, ktoré im umožnili preniesť sa na rôzne miesta v USA a bližšie spoznať prezentované pamiatky. Žiaci tak vďaka virtuálnej realite získali dokonalé zážitky.
Všetci Pugačevkári si teda Európsky deň jazykov určite užili. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text a foto: vyučujúci cudzích jazykov
Deň eura v 3. ročníku
Pri príležitosti Medzinárodného dňa eura žiaci 3.ročníka realizovali zábavné aktivity a súťaže, pri ktorých spoznávali našu peňažnú menu: históriu, bankovky, mince, ich hodnotu, ochranné prvky, výhody eura a vyskúšali si aj platenie a nakupovanie  v „triednom obchode“.
Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
Text: Mgr. Gajdošová, 26.9.2024
Foto: Mgr. Babinová, Mgr. Hrubovská, Mgr. Gajdošová
Svetový deň mlieka

Pri príležitosti Svetového dňa mlieka v školách si žiaci 1. a 2. ročníka hravou formou pripomenuli dôležitosť mlieka. Naši najmenší Pugačevkári objavovali, hrali sa, tvorili a aj ochutnávali rôzne druhy mlieka a mliečnych výrobkov. Spoločnými silami sa presvedčili, že mlieko je nielen chutné, ale aj veľmi zdravé. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text a foto: učiteľky 1. a 2. ročníka, 25.9.2024
Deň eura

Rozvoj finančnej gramotnosti má v dnešnej spoločnosti nezastupiteľné miesto. Aj naši žiaci zo 4.A a 4.B triedy si v dnešný deň vyskúšali rôzne aktivity, ktoré v sebe spájali nie len znalosti z matematiky, ale aj z bežného života. Žiaci na hodinách vytvárali návrhy nových euromincí a eurobankoviek, pripravili rozpočet na narodeninovú oslavu a zisťovali výšku finančných nákladov, ktoré sú potrebné na prípravu večere. Veríme, že poznatky a vedomosti z dnešného dňa naši štvrtáci využijú v bežnom živote.
 
Text: Mgr. M. Čorná, 25.9.2024
Foto: Mgr. Z. Poltoráková, Mgr. I. Topoľančinová, Mgr. M. Čorná
klímaTYzuj sa
 
V tomto školskom roku sme sa so žiakmi piateho ročníka zapojili do kampane organizovanej Slovenskou agentúrou životného prostredia a online portálom EVVOBOXu s názvom „klímaTYzuj sa“. Jej cieľom je systematicky budovať environmentálne povedomie mladej generácie o klimatických zmenách a aktívne sa zapojiť do zmierňovania jej dopadov na lokálnej úrovni. Svojou snahou sa žiaci taktiež zapoja do súťaže o hodnotné ceny.
Počas hodín environmentálnej výchovy budú plniť úlohy desiatich výziev. Septembrovú výzvu – Vysaď si svoj tieň sme úspešne splnili. Obidve piatacké triedy si vysadili svoj strom, o ktorý sa budú spoločne starať. Už vedia, že práve stromy sú v boji so zvyšujúcou sa teplotou najefektívnejšou klimatizáciou, akú poznáme.
Čo však ešte nepoznáme, je téma druhej výzvy. Už teraz sme zvedaví, čo nám prinesie.
 
Text a foto: Mgr. J. Andrejčík, 25.9.2024
Exkurzia v Zemplínskom múzeu – Michalovce
 
Vôňa vykopávok nám dnes dýchla do tváre,
mamutí kel sme videli.
"Nesmieš to chytať, je to staré!"
To sme predsa vedelíííí.
Z období rôznych fragmenty,
vyrobiť sme skúšali.
V tvorivej dielni - momenty
hlinu z prstov šúchali...
A potom Vinné jazero, kačky, slnko, lopta hodená.
Verte, že ani minúta nebola stratená :)
Učili sme sa zážitkom
a to je hádam najviac.
Vryté už navždy razítkom,
neutečie ako zajac.
 
Triedy: 7.A, 8.B, 25.9.2024
Video: Timea Ohorčáková
 
Zdravé zúbky
 
Dňa 24.9.2024 sa na našej škole uskutočnila beseda o zdravých zúbkoch s pani Lobovou z Úradu verejného zdravotníctva, pre žiakov prvého ročníka. Žiaci sa v nej dozvedeli ako sa správne starať o svoje zúbky aby ich mali zdravé a mohli všetkých okolo obdarovávať pekným a šťastným úsmevom.
 
Text: Mgr. Erika Lukáčová, 24.9.2024
Foto: učiteľky 1. roč.
Deviataci odštartovali najdôležitejší rok doterajšieho štúdia
 
2. septembra dve skupiny žiakov našej školy prežívali výnimočné chvíle. S veľkým očakávaním vstupovali do tried žiaci prvého ročníka, pre ktorých je veľká škola a jej pulzujúca energia niečím novým, nepoznaným.
Druhou skupinou sú naši deviataci. Hoc život na svojej škole už dobre poznajú, predsa je tento rok iný. Stoja pred nimi doteraz najväčšie míľniky - rozhodnutie o ďalšom smerovaní ich štúdia po základnej škole, výber strednej školy, Testovanie 9 a prijímacie skúšky na stredné školy.
S kariérovým poradcom absolvovali úvodné stretnutie, ktorého cieľom bolo priblížiť samotný priebeh školského roka, uľahčiť im ich rozhodovanie, informovať ich o celom procese prijímacieho konania a najmä motivovať k zodpovednému prístupu k vzdelávaniu a príprave na prijímacie skúšky.
Veríme, že toto obdobie bude pre nich úspešné – odštartovali totiž najdôležitejší rok doterajšieho štúdia. Držme im preto palce.
 
Text: Mgr. J. Andrejčík, 16.9.2024
Sieť priateľstva v našej triede
 
Dnes sme v 5.B triede zorganizovali aktivitu s názvom Sieť priateľstva, zameranú na budovanie pozitívnych vzťahov a pozitívnej klímy. Na začiatku sme sa navzájom predstavili a privítali sme aj Emmku, Elišku a Mateja, našich nových spolužiakov, ktorí sa pripojili k nášmu kolektívu. Sediac v kruhu sme vytvorili sieť priateľstva – každý žiak držal klbko vlny a posúval ho niekomu ďalšiemu. Tento proces nám pomohol lepšie sa spoznať, uvedomiť si, aké je dôležité podporovať sa navzájom a vytvoriť atmosféru prijatia pre všetkých.
Žiaci sa do nej zapojili s nadšením, čo prispelo k tomu, aby sa noví spolužiaci cítili vítaní a súčasťou nášho tímu.
 
Text a foto: Mgr. M. Andrejčíková, 5.9.2024
ŠKOLSKÁ  JEDÁLEŇ
sj.zspugacevhe@gmail.com
057/ 775 31 68
ZŠ PUGAČEVOVA
Pugačevova 1381/7
06601 Humenné
SLOVENSKO
Copyright © J. Andrejčík
Návrat na obsah